مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمدحسین
نام خانوادگی:حسین زاده بحرینی
پست الکترونیک:info@hoseinzade-bahreini.com
آدرس وب سایت:http://www.hoseinzade-bahreini.com
تخصص ها:فقه و اصول ، اقتصاد

زندگی نامه

مروری كوتاه بر زندگی‌نامه‌
محمد حسین حسین ¬زاده بحرینی
(دکترای اقتصادایران واقتصاد بین الملل)


حجت الاسلام دکتر محمدحسين حسين‌زاده بحريني، دی‌ماه سال 1341 در خانواده‌اي مذهبي در مشهد مقدس متولد شد. تحصیلات ابتدايی را در مدرسه‌ي حسینیه، از مدارس مرحوم حاجی عابدزاده گذراند. در دوره‌ي نوجواني ضمن گذراندن مقطع راهنمايي، دروس حوزوي را نزد مرحوم محمد جعفر جعفری برادر مرحوم علامه محمد تقی جعفری، فراگرفت.
با پيروزي انقلاب اسلامي عضو فعال بسيج شد و در نخستین ماه جنگ تحميلي، به جبهه‌هاي نور شتافت و در عملیات آزادسازی سوسنگرد، در گروه جنگ¬های نامنظم شهید چمران شرکت نمود. پس از آن نیز تا پایان جنگ در عملیات¬‌هاي گوناگون نظير فتح‌المبین، بیت‌المقدس، والفجر مقدماتی، والفجر1، والفجر 8، مهران و ...  حضور داشت و البته در تمامی این دوران، از تحصيل علم غافل نشد.
وي پس از اخذ ديپلم تجربي در سال 1360، دروس حوزوی را در حوزه‌ي علمیه‌ي مشهد (مدرسه‌ي حاج اقای موسوی¬ نژاد) دنبال نمود و در سال 1363 به منظور ادامه‌ي تحصيلات حوزوي خود به دانشگاه علوم اسلامي رضوي راه يافت و در جوار عالم آل محمد (ص)، حضرت علي‌بن موسي الرضا (عليه‌آلاف التحيه و الثناء) به تحصيل علوم ديني پرداخت.  دکتر محمد حسین حسین¬زاده بحرینی در طول تحصیل از محضر اساتید بزرگواري همچون آیت ... فلسفی، آیت ... مرتضوی ، آیت ... رضا زاده، آیت ... صالحی، آیت ... اشرفی و آیت ... مروارید بهره برد و علاوه بر استفاده از محضر روحانی مبارز و خوش‌نام مشهد، مرحوم آیت ... میرزا مهدی نوقانی، افتخار دامادی ایشان را نیز كسب كرد. در سال 1369مفتخربه کسب رتبه ی اول کنکور سراسری گردیدو تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌ي اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد آغاز نمود تا در عرصه‌ي عمل، به موضوع مهم پيوند مبارك حوزه و دانشگاه پرداخته و به نزديكي هر چه بيشتر اين دو كانون علم و معرفت كمك نمايد. مقطع کارشناسی اقتصاد را طی سه سال به اتمام رساند و سال 1372 برای ادامه‌ي تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقتصاد، عازم تهران شد.  در سال 1374 از پایان‌نامه‌ي تحصیلی خود با عنوان «بررسی فقهی و اقتصادی سود علی‌الحساب در نظام بانکداری بدون ربا» دفاع کرد و موفق به اخذ مدرك كارشناسي ارشد در اين رشته شد. در همان سال، در مقطع دکترای اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی مشغول به تحصیل شد. رساله‌ي دکترای خود را به بررسی موضوع مهمِ «امنیت اقتصادی و سرمایه¬گذاری در ایران» به عنوان یکی از کلیدی‌ترین مسائل اقتصاد كشور اختصاص داد.
دكتر حسین¬زاده بحريني در سال 1382 پس از اخذ مدرک دکترای اقتصاد در دو گرایش «اقتصاد ایران» و «اقتصاد بین‌الملل»، با احساس تعهدي كه به شهر و ديار خود داشت، به زادگاه خویش، مشهدالرضا (عليه‌السلام) بازگشت و به عنوان عضو هیأت علمی در دانشکده‌ي اقتصاد دانشگاه فردوسی مشغول به تدریس شد. او هم‌اکنون علاوه بر اين سمت، در مرکز پژوهشی اقتصاد شرق ایران و کشورهای همسایه و گروه اقتصاد پژوهشکده مطالعات اسلامی در علوم انسانی عضویت داشته و از سال 1387 تا کنون ریاست پژوهشکده‌ي مطالعات اسلامی در علوم انسانیِ دانشگاه فردوسی مشهد را  نیزبر عهده دارد.
تدریس در مقطع دکتری « اقتصاد اسلامی » «اقتصاد کلان»، «اقتصاد بین¬الملل»، «اقتصاد ایران»، در دانشگاه فردوسی مشهدبخشی از فعالیت های علمی اودر حال حاضر می باشد
از جمله تلاشهای علمي و اجرايي دكتر حسین¬زاده بحريني مي‌توان به معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده‌ي علوم حدیث تهران - از سال 1377 تا 1382 -، همكاري با دفتر مطالعات استراتژیک وزارت اقتصاد، همچنين عضویت در شورای طرح و برنامه¬ی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اشاره كرد.
او از سال 1371 به عنوان روحانی حج، خدمت‌گزار مؤمنان حج‌گزار بوده و افتخارمسئولیت نمایندگی بعثه‌ي مقام معظم رهبری در استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی را داشته¬است.
همچنين فعاليت‌هاي تحقيقاتي گسترده  نظیر اجرای پروژه‌ي «محیط نهادی کسب و کار در ایران» - به عنوان مکمل پروژه¬‌ي بانک جهانی برای 69 کشور دنيا-  و پروژه‌ي «فعال¬سازی نظام بانکداری جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ي تأمین سرمایه‌‌ي مخاطره¬پذیر مورد نیاز اقتصاد کشور» را در كارنامه‌ي كاري خود دارد.